Masz duże piersi, których zazdroszczą Ci wszystkie koleżanki, a ilekroć mówisz, że chętnie byś się z nimi zamieniła, nie mogą się nadziwić? Twoje znajome kupują biustonosze w różnych kolorach i wzorach a Ty nie możesz znaleźć żadnego, który pomieściłby Twoje „krągłości”? Często bolą Cię plecy, męczą Cię drętwienia rąk i cierpisz na przewlekłe bóle głowy? Duży biust, to duże wyzwanie dla każdej kobiety i to pod wieloma względami, ponieważ może powodować wady postawy!

Już w podstawówce, gdy zaczęłaś dojrzewać, odróżniałaś się od koleżanek większym, obfitym biustem? Z początku się cieszyłaś, bo każda z nich Ci zazdrościła, jednak z czasem duży biust powodował coraz większe zakłopotanie. Dotychczas lubiłaś zajęcia WF-u, ale gdy nagle, podczas biegu czy podskoków, czułaś na sobie wzrok całej klasy sytuacja się zmieniła.

Chyba każda kobieta z dużym biustem przeszła w swoim życiu etap wstydu
i zakłopotania, etap noszenia luźnych swetrów i za dużych koszulek, by tylko zakryć swoje kobiece kształty. Duży biust powoduje garbienie się i kompleksy, a rosnące poczucie zakłopotania jeszcze bardziej wzmaga „zamykanie się” sylwetki. W rezultacie, zamiast atrakcyjnej kobiety, widzisz w lustrze odbicie zgarbionej, pełnej kompleksów kobiety.

Zerknij na inny mój artykuł: Skrzywienie kręgosłupa – objawy, przyczyny, rehabilitacja


Obfity biust, to duże wyzwanie dla każdej kobiety. Niestety edukacja dojrzewających dziewcząt, dotycząca prawidłowego doboru bielizny, wciąż pozostaje na bardzo niskim poziomie. Również dojrzałe kobiety z trudem zmieniają swoje przyzwyczajenia, mimo coraz większych problemów z przeciążeniami kręgosłupa.


Pewnie, jak większość kobiet z dużym biustem, myślisz, że nie ma biustonoszy skrojonych na Twoją miarę. W sklepach rozmiary kończą się na miseczce „D”, która jednak wciąż jest dla Ciebie zdecydowanie za mała. Starasz się jakoś wybrnąć z sytuacji, szukasz stanika z większym obwodem, bo miseczka również wydaje się być wtedy większa. W rezultacie kupujesz „z braku laku”. Twój biust wisi nieco nad brzuchem, a po kilku ruchach zaczyna wylewać się górą, lub dołem, co nie daje poczucia komfortu.

Musisz wiedzieć, że źle dobrany biustonosz stanowi poważne zagrożenie dla Twojego zdrowia. Zbyt duży obwód sprawia, że całość ciężaru biustu, ważącego często nawet kilka kilogramów, spoczywa na Twoich ramionach. Siła ciężkości sprawia, że piersi pociągają Twój tułów w dół i zaczynasz się garbić. Przeciążeniu ulegają mięśnie szyi i obręczy barkowej, które pozostają w ciągłym napięciu. U wielu kobiet z czasem w okolicy karku zaczyna tworzyć się również charakterystyczne zgrubienie, nazywane potocznie „wdowim garbem”. Dodatkowo Twoja klatka piersiowa się zapada, możesz mieć problemy z oddychaniem oraz trawieniem bo biustonosz przesuwa się w dół i uciska na brzuch. Gdy obwód biustonosza jest źle dobrany, ramiączka przejmują całą funkcję podtrzymywania biustu. Ramiona wysuwają się w przód i zaokrąglają do dołu, a w miejscu, gdzie opiera się ramiączko, zaczynają się tworzyć charakterystyczne zagłębienia, pewnego rodzaju rowki utrudniające krążenie.

Źle dobrany biustonosz, charakteryzuje się m.in. złym dopasowaniem obwodu. (W przypadku zbyt luźnego biustonosza, jego tył charakterystycznie przemieszcza się w kierunku łopatek, a przód nie przylega do mostka). Zbyt ciasny biustonosz natomiast, wpija się w skórę i powoduje otarcia naskórka, jak również tworzy nieestetyczne odcięcia w postaci wałeczków na plecach.

Kolejnymi cechami źle dobranego biustonosza są zbyt duże lub zbyt małe miseczki. Powodują one odstawanie, lub wbijanie się fiszbin w biust, lub w pachę oraz nieprawidłowe ułożenie piersi w miseczce.

Prawidłowo dobrany biustonosz to taki, którego obwód przejmuje 80% ciężaru piersi, ramiączka natomiast podtrzymują jedynie 20% ich ciężaru. Przednia część biustonosza powinna przylegać ściśle do mostka, lecz go zbytnio nie uciskać, tylna natomiast powinna znajdować się na tym samym poziomie, a nie niżej czy wyżej. Miseczki powinny mieć odpowiednią wielkość i kształt, tak by obejmować pierś i utrzymywać ją stabilnie, we właściwym położeniu. Przy większym biuście szerokość ramiączek powinna być odpowiednio większa. W takim biustonoszu sylwetka jest wyprostowana, a głowa i barki przesuwają się na swoje miejsce. Biust jest pięknie wyeksponowany i znajduje się w swoim prawidłowym położeniu, a więc na klatce piersiowej.

Zerknij na inny mój artykuł: Barki wysunięte do przodu (Protrakcja barków) – przyczyny, rehabilitacja

Zastanawiasz się pewnie gdzie kupić taki biustonosz i czym się kierować. Jeśli masz duży biust, wybieraj sklepy specjalistyczne, zajmujące się stricte bielizną. W wielu salonach fachowej pomocy udzielają teraz brafitterki, czyli panie specjalnie wyszkolone w dobieraniu biustonoszy. Dobra brafitterka już po pierwszym spojrzeniu potrafi przynieść do przymierzalni idealny biustonosz. Wie jak dobrać miseczkę do różnorodnego kształtu piersi, potrafi przekonać do rozmiaru, który po wielu latach spędzonych w zbyt luźnym biustonoszu, wydaje Ci się zdecydowanie za ciasny. Dopasuje nie tylko odpowiedni rozmiar do Twojego obwodu, ale także fason i kształt miseczki, bo przecież każdy biust jest inny. Co pewnie Cię zaskoczy, brafitterka nauczy Cie również, w jaki sposób prawidłowo zakładać biustonosz, i jak układać w nim piersi. Dobra specjalistka potrafi również dobrać bieliznę tak, by optycznie zmniejszyć, lub powiększyć rozmiar biustu.

Po wizycie w takim salonie, nagle okaże się, ze w lustrze ujrzysz wyprostowaną kobietę, z biustem na swoim miejscu, z pięknym, wyeksponowanym dekoltem i ściągniętymi w tył łopatkami. Niesamowite prawda? A jednak, dobrze dobrany biustonosz potrafi zdziałać cuda ze zgarbioną sylwetką. Jednak nie tylko wpływ na wygląd zdaje się być zaletą. Już po kilku dniach spędzonych w takim biustonoszu, powinnaś poczuć się zdecydowanie lepiej. Najpewniej zmniejszą się bóle pleców i barków. Powinnaś również poczuć, że Twoje ramiona są odciążone, a postawa poprawia się z dnia na dzień. Dobrze dobrany biustonosz może również poprawić funkcjonowanie układu oddechowego i trawiennego, które wcześniej były obciążone zwisającym biustem i zgarbioną sylwetką.

Jeśli jesteś osobą aktywną, pamiętaj również o dobrym biustonoszu sportowym. Przy dużym biuście najlepiej sprawdzają się stabilne, zabudowane biustonosze, z fiszbinami i dodatkowymi wzmocnieniami. Taki biustonosz ma za zadanie utrzymanie piersi na miejscu podczas intensywnych ruchów, takich jak biegi czy aerobik. Wybieraj biustonosz na grubych ramiączkach, i pamiętaj, że może być on nieco ciaśniejszy, od tego zakładanego na co dzień.


Zastanawiasz się pewnie ile to wszystko kosztuje. Dobry biustonosz można kupić już za około 150 złotych, zwykle przy zakupie kilku, w dobrych sklepach można dostać kilkunastoprocentowy rabat. Jeśli myślisz, że to dużo, policz ile miesięcznie pieniędzy wydajesz na leki przeciwbólowe, maści rozgrzewające i inne specyfiki, którymi leczysz się tylko objawowo. Przy obfitym biuście, dobrze dobrany biustonosz jest najlepszym lekiem na zgarbioną postawę i przewlekłe uczucie bólu. Nie zapominaj również o zdrowiu samych piersi, które w źle dobranej bieliźnie może być zagrożone.


Pamiętaj, że warto się zastanowić nad tym problemem i zacząć działać. Niestety źle dobrany biustonosz ma bardzo wiele negatywnych czynników, w tym duży wpływ na wady postawy, które mogą mieć duże konsekwencje w dorosłym życiu!


Jeśli masz pytania i wątpliwości co robić, kiedy problem dotyczy Ciebie, umów się ze mną na Konsultację Online.


Zachęcam do komentowania i zadawania pytań pod artykułem!
Przemek Jureczko


Oceń artykuł i pomóż rozwijać portal

Średnia ocena 5 / 5. Liczba Głosów: 1

Jakoże spodobał Ci się ten artykuł...

...podziel się nim ze znajomymi na portalu społecznościowym

Pin It on Pinterest

Share This